ZELENI FORUM! najbolji ne-tematski forum na netu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZELENI FORUM! najbolji ne-tematski forum na netu

ludi do jaja(i jajnika)!!!
 
Početna stranicaGalleryPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 HIPOGLIKEMIJA

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
mAla
zlato moje
zlato moje
mAla


Broj postova : 2469
Age : 54
Registration date : 02.06.2007

HIPOGLIKEMIJA Empty
PostajNaslov: HIPOGLIKEMIJA   HIPOGLIKEMIJA Icon_minitimepet sij 04 2008, 23:55

Simptomi hipoglikemije

Ako iskusite hipoglikemiju, vjerojatno ćete imati neke od ovih simptoma: osjećaj slabosti, pospanost, zbunjenost, znojenje, drhtavicu, glad, uznemirenost, iritiranost i vrtoglavicu. Možete gubiti koncentraciju i problijediti. U jako teškim slučajevima osoba može izgubiti svijest, pa čak i pasti u komu. Možda nećete iskusiti sve te simptome jer svatko se osjeća drukčije pri nedostatku šećera u krvi. Važno je da naučite osobne znakove upozorenja i znate što poduzeti.

Važan je aspekt hipoglikemije biti svjestan da, ako imate česta ponavljanja, možete postati manje osjetljivina simptome. Zašto do toga dolazi još nije razjašnjeno, ali ta bi pojava vas ili nekog drugog mogla dovesti u opasnost.

Kada postoji opasnost od hipoglikemije?

Hipoglikemija je opasna za dijabetičare tipa 2 u slučaju da svoje stanje liječe određenim tabletama ili injekcijama inzulina. Čak i tada hipoglikemija se može izbjeći prelaženjem na drukčiji način prehrane. Nedavno su razvijeni lijekovi koji vam dopuštaju da prilagodite svoje liječenje stilu života i prehrambenim navikama, a ne obrnuto. Oni će poboljšati nadzor šećera u krvi i olakšati vam život. Ti su noviji lijekovi, kao što je repaglinid, kratkodjelujući i djeluju samo u vrijeme obroka i odmah nakon obroka. Manja je mogućnost da izazovu hipoglikemiju, jer u razdoblju između obroka lijek više nije aktivan.

Dakako, u slučaju nekih oblika liječenja možete osjetiti simptome niske razine šećera u krvi ako preskočite ili odgodite obrok, ili jednostavno ne jedete dovoljno. Pretjerano vježbanje ili uzimanje velike količine tableta za liječenje dijabetesa također vas dovodi u opasnost, kao i uzimanje većih količina alkohola. Uz to i lijekovi koji se koristite za liječenje drugih bolesti mogu povećati opasnost od hipoglikemije zbog svog utjecaja na razinu šećera u krvi. Obavijestite liječnika ili ljekarnika da uzimate lijekove za liječenje šećerne bolesti (antidijabetike) kad vam propisuju druge lijekove.

Hodanje po žici

Neki dijabetičari mogu potpuno izbjeći komplikacije s niskom razinom šećera u krvi. Hipoglikemija je, do neke granice, rezultat pokušaja održavanja šećera u krvi što bliže normali. Većina ljudi koji žele potpuni nadzor šećera u krvi češće iskuse hipoglikemiju nego oni koji su manje motivirani.

Kako si pomoći

Ako osjetite da vam je pala razina šećera u krvi trebali biste odmah pojesti ili popiti nešto što sadržava šećer. Možda vam je doktor preporučio da uzmete 10 – 20 grama brzodjelujućeg šećera. To bi otprilike bilo od četiri do šest kockica šećera ili 200 ml narančina soka. Ako je do vašega sljedećeg obroka više od sat vremena trebali biste pojesti i sendvič ili keks. Ako se ne budete osjećali bolje u idućih 15 – 30 minuta provjerite svoj šećer u krvi. Ako je i dalje nizak, uzmite još brzodjelujućeg šećera da vam šećer u krvi ne padne tako nisko da si više ne možete sami pomoći.

Šećer u krvi može vam pasti tako nisko da ćete biti odveć smeteni da si pomognete. Zato je važno da naučite prijatelje kako da vam pomognu. Recite im to! Trebaju vas natjerati da pojedete kockice šećera, popijete nekakav sok ili uzmete bilo koji oblik brzodjelujućeg šećera ako ste još pri svijesti. Ako vam šećer u krvi padne tako nisko da se onesvijestite, prijatelji bi vam trebali dati injekciju glukagona i nazvati hitnu pomoć. Kada se probudite, trebat će vam sendvič ili sok.

Suočiti se s hipoglikemijom

Evo nekoliko općenitih savjeta kako izaći na kraj s hipoglikemijom. Uvijek sa sobom nosite kockice šećera i piće s brzodjelujućim šećerom. Svoju dijabetičarsku iskaznicu uvijek nosite uza se. Recite svojim bližnjima kako vam mogu pomoći ako vam padne šećer u krvi. Kontrolirajte šećer u krvi redovito, osobito ako sumnjate na hipoglikemiju, te jedite, vježbajte i strogo se držite dijete.

Je li hipoglikemija opasna?

Ako prepoznate simptome hipoglikemije, možete se s njom nositi jednostavno uzimajući šećer. Ako mislite da vam je šećer u krvi nizak, ne biste trebali voziti automobil. Izbjegnite svaku mogućnost nesvjestice za volanom i mogućnost ozljeđivanje ostalih sudionika prometa. Izbjegavanje hipoglikemije u interesu je svih.
[Vrh] Go down
Leona
zlato moje
zlato moje
Leona


Broj postova : 397
Registration date : 23.12.2007

HIPOGLIKEMIJA Empty
PostajNaslov: Re: HIPOGLIKEMIJA   HIPOGLIKEMIJA Icon_minitimesub sij 05 2008, 00:03

Vidis kako je to ufffff... a ja se s tom hipoglikemijom borim vec godinama.... nikada mi razina secera nije bila povecana.... grozno iskustvo!!! :237:
[Vrh] Go down
mAla
zlato moje
zlato moje
mAla


Broj postova : 2469
Age : 54
Registration date : 02.06.2007

HIPOGLIKEMIJA Empty
PostajNaslov: Re: HIPOGLIKEMIJA   HIPOGLIKEMIJA Icon_minitimesub sij 05 2008, 00:04

iskusila sam samo jednom i ne bih više.......stvarno užasni simptomi a ti potpuno nemočna...grozno
[Vrh] Go down
Sponsored content





HIPOGLIKEMIJA Empty
PostajNaslov: Re: HIPOGLIKEMIJA   HIPOGLIKEMIJA Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
HIPOGLIKEMIJA
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
ZELENI FORUM! najbolji ne-tematski forum na netu :: U SIMBIOZI SA PRIRODOM :: ZDRAVLJE-
Forum(o)Bir: