ZELENI FORUM! najbolji ne-tematski forum na netu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZELENI FORUM! najbolji ne-tematski forum na netu

ludi do jaja(i jajnika)!!!
 
Početna stranicaGalleryPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Solarni kolektori - uradi sam

Go down 
Autor/icaPoruka
mAla
zlato moje
zlato moje
mAla


Broj postova : 2469
Age : 54
Registration date : 02.06.2007

Solarni kolektori - uradi sam Empty
PostajNaslov: Solarni kolektori - uradi sam   Solarni kolektori - uradi sam Icon_minitimepon stu 19 2007, 23:38

Solarni kolektori iz kućne radinosti

Solarni kolektori - uradi sam 0730007.17

Zelena akcija brošurom za izgradnju solarnog kolektora kroz taj posao vodi korak po korak.

U nekim zemljama poput Cipra, Izraela i Grčke upotreba solarnih kolektora posve je uobičajena, dok je kod nas još na granici egzotike.

I vlade u zemljama s puno manje sunčanih dana davno su se odlučile na subvencioniranje ove tehnologije.

U Sloveniji se tako dobivaju poticaji za ugradnju solarne opreme, a u Austriji na ulici možete dobiti kupon kojim ostvarujete subvenciju od čak 50% za ugradnju solarne opreme.

Naše se Ministarstvo gospodarstva pokrenulo i predstavilo Program kreditiranja projekata zaštite okoliša, energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije, a njegovu provedbu tek treba vidjeti.

No, dok čekamo dok se stvari zarolaju, zašto ne bismo preuzeli stvari u svoje ruke i za samo 1000 kuna sami napravili vlastiti solarni kolektor za grijanje vode? Možda na koncu dobijemo i kakav popust od države.


Stvar je jednostavna, čak i potpuno nezainteresiranima za tematiku.

Kako piše u brošuri Zelene akcije – solarni kolektor je izolirana kutija s jednom prozirnom stranom ispod koje se nalaze cijevi kroz koje prolazi voda.

Na cijevi su spojeni limovi – takozvana krilca, koja čine čitavu površinu unutrašnjosti kolektora.

Postavljanje bakrenih krilaca na cijevi
U jeftinijoj i manje efikasnoj varijanti krilca su od aluminija, a u skupljoj, ali efikasnijoj varijanti od bakra.

Solarni kolektori - uradi sam 0732007.17

Krilca su obojena crnom bojom. Privlačeći sunčevo zračenje, koje prolazi kroz prozirnu stranu kolektora i udara o crnu limenu površinu krilca, pretvaraju ga u toplinsku energiju.

Ova toplinska energija se s limenih krilaca prenosi na cijevi i grije vodu koja prolazi kroz njih. Zagrijanu vodu pritisak odvodi u spremnik gdje se toplinska energija akumulira.

Temperatura u kolektoru ovisi o godišnjem dobu i količini sunčevog zračenja na tom području.

Tijekom prosječnog sunčanog ljetnog dana temperatura u kolektoru dosegne od 60ºC do 80ºC, za vrijeme hladnog, ali sunčanog zimskog dana temperatura bude od 50ºC do 65ºC.

Tijekom toplog i oblačnog dana temperatura bude od 20ºC do 30ºC, a tijekom oblačnog i hladnog dana od 10ºC do 15ºC.

Toplu vodu zagrijanu u kolektoru možete koristiti za pranje posuđa, rublja, pranje i tuširanje.

Za potrebe jednog kućanstva dostatan je manji solarni sustav koji se sastoji od 2 do 6 metara kvadratnih površine kolektora i spremnika za vodu veličine od 200 do 300 litara.

Ulaganje u obnovljive izvore energije se osim ekološki isplati i ekonomski, bilo da ih gradimo sami ili kupujemo gotova rješenja.

Solarni kolektori - uradi sam 0734007.17

U sunčanim je krajevima tako moguće uštedjeti do 80% energije za toplu vodu, ponekad i više, dok u onim manje sunčanim ušteda može iznositi od 50 do 60%.

Ako uzmemo u obzir trenutačnu cijenu fosilnih goriva (nafte, plina i ugljena) i električne energije, računica je jasna.

Odlučite li se na samogradnju, umjesto kupnje gotovih rješenja, čija je prosječna cijena dvadesetak tisuća kuna, iznenadit će vas mogućnost uštede, jer cijena materijala za jedan ovakav kolektor ne prelazi 1000 kuna.

Osim što ćete uštedjeti i povećati autonomiju svoga kućanstva, napravit ćete i nešto dobro za okoliš. Upute pročitajte na donjem linku. Sretno!


Više:
www.zelena-akcija.hr
[Vrh] Go down
 
Solarni kolektori - uradi sam
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
ZELENI FORUM! najbolji ne-tematski forum na netu :: U SIMBIOZI SA PRIRODOM :: NOVOSTI U EKOLOGIJI-
Forum(o)Bir: